Odlično izdanje Dukića i Markovića na regati u Ieru

Subota, 30. travnja 2022. - 22:04

Jedriličari Milivoj Dukić i Ilija Marković, reprezentativci Crne Gore u olimpijskoj klasi ILCA7, opravdali su očekivanja na prestižnoj regati   Semaine Olympique Française (SOF), regati u rangu svjetskog prvenstva, koja je po prvi put u Francuskoj okupila svih 10 jedriličarskih klasa koje će se natjecati na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. Tijekom šest dana, od 25. do 30. 4.,olimpijska jedriličarska elita natjecala  se na regatnom polju u Ieru.

Ukupno, 650 jedriličara iz više od 50 zemalja, uključujući najbolje svjetske olimpijske jedriličare.

„Milivoj Dukić je nakon velike borbe tokom šest kvalifikacionih regata uspio je da se izbori za plasman u zlatnu grupu. U finalnim jedrenjima, među 43 najbolja jedriličara u konkurenciji njih 130, imao je dosta oscilacija, i na kraju je zauzeo 36. mjesto u generalnom plasmanu. Ilija Marković, koji je nedavno stigao do TOP 10 na Evropskom prvenstvu za jedriličare do 21 godine, i zbog prilično strogih kazni ostao bez medalje, nije uspio da se probije u zlatnu grupu. Iako umoran, svom snagom se borio na regatnom polju, pa je takmičenje završio na 14. mjestu u srebrnoj grupi.  Značajni sakupljeni bodovi obojici znače za plasman na Svjetskoj listi, na kojoj je Dukić trenutno 60. a Marković 89. Svjetska lista će biti ažurirana nakon takmičenja u Iereu. Podsjetimo, do sada je Nikola Golubović osvojio bronzanu medalju na Grand Prixu jedriličara u klasi ILCA 6, Milivoj Dukić osvojio je bronzanu medalju u klasi ILCA 7 na Otvorenom prvenstvu Hrvatske, a na istom takmičenju, Ilija Marković je na tron ​​stigao u konkurenciji jedriličara do 21 godine. Nedugo zatim Milivoj Dukić je stigao do zlatne grupe, odnosno finala prestižne regate - "Princeza Sofija" na Majorci, Ilija Marković je bio u srebru, a potom osvojio deseto mesto na pomenutom Evropskom prvenstvu, gdje je ostao bez medalje zbog tri kazne, koje su bile prilično stroge. Pavlos Kontides, kipranin koji je svojoj zemlji donio prvu medalju sa Olimpijskih igara, osvojio je prvo mjesto. Srebrnu medalju je osvojio Eliot Henson sa Velike Britanije, a bronzanu Majkl Beket, takođe iz Velike Britanije. Od ostalih jedriličara iz regiona, Tonči Stipanović, koji je prošle godine osvojio srebrnu medalju na Olimpijskim igrama i bronzanu na Svjetskom prvenstvu, zauzeo je 17. mjesto, a slijedi ga Filip Jurišić, momak koji je prošle godine osvojio srebrnu medalju. na Evropskom prvenstvu, obojica članovi Mornarskog kluba Mornar iz Splita. Slovenac Luka Luka Zelko završio je takmičenje na 41. mjestu“ – stoji u priopćenju.